makale Google benim işletmem kaydı

Google My Business Optimizasyonu
Google My Business hesabınızı optimize etmek için aşağıda listelenen maddeleri takip edebilirsiniz. Bu faktörleri uygulayarak özellikle yerel aramalarda daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Yerel aramalar için en etkili faktörlerden biri olan Google My Business hesabınız güçlü olduğunda, sektörünüzdeki en yüksek rekabet oranlarından yararlanabilirsiniz. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için, Genel ve yerel derecelendirmeleri hangi faktörler etkiler? başlıklı yazıya bir göz atmanızı öneririz. MOZ tarafından yapılan bu araştırmaya göre, Google My Business profilinin Q oranı ile gücü en çok yerel aramaları etkiliyor.
Önemli Not: Google My Business'ta işletmenizin mükerrer profillerini kontrol etmeli ve bulunursa sahipliğini almalısınız. İşletmeniz için tek bir profil olmalı ve ona sahip olmalısınız.

Şirketin listelenen minimum bilgileri var mı?
Google My Business (Google My Business = GMB) hesabınızda ilk önce fark edeceğiz; Şirketiniz hakkında minimum bilgiye sahip misiniz? Bu bilgiler adres, telefon ve konumdur. Bu bilgileri Google My Business hesabınıza girmelisiniz.
GMB dosyanızda adresiniz yeterince açık olmalıdır. Çok uzun ve düz olmamasına dikkat edin. Mümkünse
numaralı telefon numaranızı bir boşluk (boşluk) ile girmelisiniz. (Örnek: 05xx xxx xx xx) Bu günlerde ilaç bilgilerinin değeri çok önemli olduğundan telefon numaranızı eklemek çok önemlidir, bu nedenle şirketinizle ilgilenen kişilerin sizinle iletişime geçebilmesi için iş telefon numaranızın profilinize eklenmesi gerekir. sen en kısa sürede
Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da konumdur. Bir yeri işaretlerken mümkünse işletmenizin girişine bir GMB pini yerleştirin. Yoğun nüfuslu alanlarda, tam konumun işaretlenmemesi sorunlara neden olabilir.İşletmenizin adını doğru bir şekilde tanımlayın
İşletmenizin adının Google My Business profilinize eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gerekir. İşletme adınız, Google My Business profil verilerinizin en önemli parçasıdır. Aşağıdaki resimde Google My Business profilinizdeki verilerin önem sırasını görebilirsiniz.
Önemli Not: Profilinizdeki adınıza asıl işinizle (dolayısıyla en önemli anahtar kelimeniz) ilgili, görüntü kirliliğine neden olmayacak küçük bir yazı ekleyebilirsiniz.
İşletmeniz doğru sektörde mi?
Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da işletmeniz için doğru aktivite türünü seçmektir. Google My Business profilinizde listelenen kategoriler her zaman işletmeniz için doğru olmayabilir. Bu durumda işletmenizle ilgili en yakın kategoriyi seçebilirsiniz. Doğru kategoriyi seçerek, daha düşük bir sıralamada olsalar bile rakiplerinizin listelendiği aramalarda öne çıkma şansınız artar.

İşletmenizin en az 5 yorumu var mı?
Google My Business'taki işletme girişinizle ilgili incelemeler (incelemeler) ve derecelendirmeler önemlidir. İşletmenizle ilgili en az 5 yorum veya puan olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede işletmenizle karşılaşan hedef kitleniz sorularına cevap bulacak ve hedef kitleden müşteriye dönüşüm oranınız az da olsa artacaktır.

İncelemeler (İncelemeler) bölümünde, ziyaretçilerinizden gelen tüm olumlu/olumsuz yorumları yanıtlamalısınız. İncelemelere yanıt vermemek, müşterilerinizi ciddiye almadığınızı gösterebilir. Misafirlerinizin olumsuz yorum ve düşük puan sorununa çözüm bularak bu dezavantajı avantaja çevirebilirsiniz. (Sorunu çözen misafirlerden yorumlarını düzenlemelerini isteyebilirsiniz.)

İşletmenizin puanı
,
ve üzeri mi?
Firmanızın yorum ve puanlarının önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. İşletmenizi inceleyenlerin verdiği puanın
,
veya daha yüksek olması önemlidir.Önemli Not:
Google My Business girişinizde yasa dışı incelemeler yapmamalısınız.
Google My Business girişiniz üzerinde SEO çalışması yaptıysanız, puanınız düşük de olsa işletme profilinizi kapatıp yeni bir hesap açmamalısınız. Bunun yerine, işletmeniz hakkında olumlu görüşlere sahip olan müşterilerden yorum yapmalarını ve derecelendirmelerini isteyebilirsiniz.
Irkçı, nefret dolu ve saldırgan yorumlar dışında bir Google My Business profilindeki olumsuz yorumları ve derecelendirmeleri iptal edemezsiniz.

Google My Business hesabınızda işletmenizin bir fotoğrafı var mı?
Hedef kitleniz şirket fotoğraflarınızı, çalışan fotoğraflarınızı, ürün veya hizmet fotoğraflarınızı merak edecek. Bu anlamda Google My Business fotoğrafları bölümünden en iyi şekilde yararlanmanızı öneririz. Fotoğraf eklediğinizde, mümkün olan en yüksek çözünürlüğü ekleyebilirsiniz ve işinizi olumsuz etkilemezsiniz.

Önemli Not: İşletmenizi ziyaret eden veya işletmenizle ilgilenen kişilerin eklediği fotoğrafları analiz etmenizi öneririz. Bazen bu kişilerin işletmenize ait eklediği fotoğraflar işletmenizi olumsuz etkileyebilir.

İşletmeniz Facebook'un Rehber dizininde mi listeleniyor?
Ülkemizde son yıllarda kullanım oranı düşmüş olsa da halen çok sayıda okuyucu tarafından sevilen "Facebook Places" kategorisinde yer alması, rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.
Facebook konumu nedir?
Facebook yaptığı yeniliklerle beklentileri karşılayamasa da bu sefer iddialı bir yenilikle geldi. Bu yeniliğin adı “Facebook Places”…
“Facebook Places” hizmetinin birkaç temel amacı var. İlki, kullanıcıların fotoğraflarını etiketlemelerine izin verir. İkincisi, kullanıcıların nereye gittiklerini bildirmelerini sağlar. Üçüncüsü, çevredeki faaliyetlerden haberdar olmalarını sağlar. Bu uygulamanın kullanıma sunulması, iPhone uygulamasının başlatılması ve “Facebook Touch” sayfasının başlatılmasıyla başlayacak.
Kullanıcıların bulundukları ortamı ortama bildirmelerini, o anda yakındaki arkadaşlarının kim olduğunu öğrenmelerini ve ortamda gerçekleşen aktivite türünden haberdar olmalarını sağlayan bu uygulama, beklentileri karşılayacak türdendir.
'nin Facebook Places hizmeti ile akıllı telefon kullanıcıları Facebook'ta kimin, nerede ve ne yapacağını anlayabilecek. Basit bir örnek vermek gerekirse; Bir partide cep telefonunuzla fotoğraf çektiğinizde, Facebook hesabınıza yüklediğinizde ve fotoğraftaki kişileri etiketlediğinizde, bu kişilerin Facebook Places'te nerede olduğunu görebilirsiniz. Çok güzel bir uygulama olması beklenen Facebook Places uygulamasını sadece kendi listenizdekiler için kullanabileceksiniz.


İşletmenizin Zengin Snippet'leri var mı?
Google mühendisleri, zengin sonuçların günümüzde önemli bir SEO metriği olduğunu düzenli olarak belirtiyor. SERP'de işletmeniz için birden fazla sonuca sahip olmak, hedef kitlenizin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

Zengin snippet'ler nedir?
Zengin sonuçlar (zengin snippet'ler), bir arama yaptığımızda görünen sonuçların yan tarafındaki sonuçlar hakkında ek bilgiler içeren bölümlerdir. SEO açısından, diğer sonuçların aksine, "yıldızlar ve incelemeler" gibi bölümler daha fazla dikkat çeker ve daha yüksek tıklama oranına (TO) sahiptir.

Çalışma saatleri doğru mu?
saatlik çalışmanızın Google My Business'ta doğru bir şekilde listelenmesi gerekir. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri mesai saatlerini 7/2
açık olarak girmektir. Şirketinizin özel gün ve tatillerdeki çalışma saatleri de "Diğer çalışma saatleri" bölümüne girilmelidir.

Önemli Not: İşletmeniz gerçekten 7/2
açıksa aşağıdaki gibi işaretleyebilirsiniz. Mesajlaşma

Google My Business
hesabınızda mesajlaşmayı kullanmak elbette mümkündür ancak vaktiniz yoksa veya ziyaretçilerinizden gelen sorulara hızlı yanıt veremiyorsanız açın, "Mesajlaşma" bölümü olumsuz yansıyacaktır. senin üzerinde. Bu bölümü aktif olarak kullanıyorsanız, ziyaretçilerinizin sorularına hızlı yanıtlar verdiğinizden emin olun. Mesajlaşma özelliği çok dikkatli kullanılması gereken bir özelliktir.İş alanları doğru mu?
İşletmenizin hizmet verdiği bölgeleri Google My Business hesabınıza doğru bir şekilde girmeniz çok önemlidir. Hizmet vermediğiniz alanları işaretlerseniz, Google'ın algoritmaları bunları algılar ve işletme girişinizi cezalandırır.
Önemli Not: Google'a yanlış bilgi vermekten kesinlikle kaçınmalıyız. Google'ın algoritmaları bizden daha akıllı ve onları tespit edecek algoritmalara sahip…

Kısa ad al
Google Business profilinizin “Profil baş harfleri” bölümünden kısa bir ad alabilirsiniz. Bu şekilde, bağlantıyı işinizle ilgilenen kişilerle kolayca paylaşabilirsiniz.


Genel Bakış: “Şirket Hakkında”
Bu bölümü mutlaka doldurmanız gerekmektedir. Mümkünse, hedeflenen anahtar kelimelerinizi içeriğe spam içermeyen bir şekilde yerleştirebilirsiniz.Web sitenizin SSL sertifikası var mı?
Google My Business'ı optimize etmekle hiçbir ilgisi olmasa da, Google My Business profilinizi dolaylı olarak tanıtmak önemlidir. Siteniz bir SSL sertifikası ile yapılandırılmalı ve tüm alan adları 301. .htaccess yönlendirmesi ile tek bir alana işaret etmelidir ".

İşletmenizin Yelp sitesi var mı?
Yelp ülkemizde nadiren kullanılsa da özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde son derece yüksek kullanım oranlarına sahip bir sitedir. Yelp nedir? sayfasını inceleyebilirsiniz. Yelp ülkemizde yüksek bir kullanım oranına sahip olmasa da işletmeniz için bir Yelp profiline sahip olmak sizi rekabette öne çıkaracaktır.

Önemli Not: Yelp profilinizin etkisi çok azdır. Yukarıda listelenen tüm işlemleri yaptıktan sonra Yelp profilinizi oluşturmalısınız.

Ek Google My Business İpuçları
Müşterileriniz sizi ziyaret ettiğinde, mümkünse Google My Business profilinizi paylaşmak ve yol tarifi vermek ek bilgiler ekler. (Not: Bu kesin bilgi değildir, bu tartışmalı bir konudur.)
Backlink binasına Google My Business profil bağlantısı veya harita embed kodu eklemeden siz yapmazsınız. (Not: Bu kesin bir bilgi değildir, bu tartışmalı bir konudur.)
Sonuç
Genel olarak, Google My Business listelemenizi optimize ederken dikkat etmeniz gereken tek şey, "Hedef kitlenizi bilgilendirin ve hesabınızdaki tüm alanları doldurun. Google My Business profilinizi ziyaretçilerinize fayda sağlayacak şekilde

Google My Business hesabınızı nasıl optimize ettiğinizle ilgili makalemizi umarım beğenmişsinizdir. Eksik noktaları ve bu konudaki görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 
Katılım
8 Haz 2022
Mesajlar
51
Puanları
0
TRY
0
eline sağlık
Google My Business Optimizasyonu
Google My Business hesabınızı optimize etmek için aşağıda listelenen maddeleri takip edebilirsiniz. Bu faktörleri uygulayarak özellikle yerel aramalarda daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Yerel aramalar için en etkili faktörlerden biri olan Google My Business hesabınız güçlü olduğunda, sektörünüzdeki en yüksek rekabet oranlarından yararlanabilirsiniz. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için, Genel ve yerel derecelendirmeleri hangi faktörler etkiler? başlıklı yazıya bir göz atmanızı öneririz. MOZ tarafından yapılan bu araştırmaya göre, Google My Business profilinin Q oranı ile gücü en çok yerel aramaları etkiliyor.
Önemli Not: Google My Business'ta işletmenizin mükerrer profillerini kontrol etmeli ve bulunursa sahipliğini almalısınız. İşletmeniz için tek bir profil olmalı ve ona sahip olmalısınız.

Şirketin listelenen minimum bilgileri var mı?
Google My Business (Google My Business = GMB) hesabınızda ilk önce fark edeceğiz; Şirketiniz hakkında minimum bilgiye sahip misiniz? Bu bilgiler adres, telefon ve konumdur. Bu bilgileri Google My Business hesabınıza girmelisiniz.
GMB dosyanızda adresiniz yeterince açık olmalıdır. Çok uzun ve düz olmamasına dikkat edin. Mümkünse
numaralı telefon numaranızı bir boşluk (boşluk) ile girmelisiniz. (Örnek: 05xx xxx xx xx) Bu günlerde ilaç bilgilerinin değeri çok önemli olduğundan telefon numaranızı eklemek çok önemlidir, bu nedenle şirketinizle ilgilenen kişilerin sizinle iletişime geçebilmesi için iş telefon numaranızın profilinize eklenmesi gerekir. sen en kısa sürede
Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da konumdur. Bir yeri işaretlerken mümkünse işletmenizin girişine bir GMB pini yerleştirin. Yoğun nüfuslu alanlarda, tam konumun işaretlenmemesi sorunlara neden olabilir.İşletmenizin adını doğru bir şekilde tanımlayın
İşletmenizin adının Google My Business profilinize eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi gerekir. İşletme adınız, Google My Business profil verilerinizin en önemli parçasıdır. Aşağıdaki resimde Google My Business profilinizdeki verilerin önem sırasını görebilirsiniz.
Önemli Not: Profilinizdeki adınıza asıl işinizle (dolayısıyla en önemli anahtar kelimeniz) ilgili, görüntü kirliliğine neden olmayacak küçük bir yazı ekleyebilirsiniz.
İşletmeniz doğru sektörde mi?
Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da işletmeniz için doğru aktivite türünü seçmektir. Google My Business profilinizde listelenen kategoriler her zaman işletmeniz için doğru olmayabilir. Bu durumda işletmenizle ilgili en yakın kategoriyi seçebilirsiniz. Doğru kategoriyi seçerek, daha düşük bir sıralamada olsalar bile rakiplerinizin listelendiği aramalarda öne çıkma şansınız artar.

İşletmenizin en az 5 yorumu var mı?
Google My Business'taki işletme girişinizle ilgili incelemeler (incelemeler) ve derecelendirmeler önemlidir. İşletmenizle ilgili en az 5 yorum veya puan olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede işletmenizle karşılaşan hedef kitleniz sorularına cevap bulacak ve hedef kitleden müşteriye dönüşüm oranınız az da olsa artacaktır.

İncelemeler (İncelemeler) bölümünde, ziyaretçilerinizden gelen tüm olumlu/olumsuz yorumları yanıtlamalısınız. İncelemelere yanıt vermemek, müşterilerinizi ciddiye almadığınızı gösterebilir. Misafirlerinizin olumsuz yorum ve düşük puan sorununa çözüm bularak bu dezavantajı avantaja çevirebilirsiniz. (Sorunu çözen misafirlerden yorumlarını düzenlemelerini isteyebilirsiniz.)

İşletmenizin puanı
,
ve üzeri mi?
Firmanızın yorum ve puanlarının önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. İşletmenizi inceleyenlerin verdiği puanın
,
veya daha yüksek olması önemlidir.Önemli Not:
Google My Business girişinizde yasa dışı incelemeler yapmamalısınız.
Google My Business girişiniz üzerinde SEO çalışması yaptıysanız, puanınız düşük de olsa işletme profilinizi kapatıp yeni bir hesap açmamalısınız. Bunun yerine, işletmeniz hakkında olumlu görüşlere sahip olan müşterilerden yorum yapmalarını ve derecelendirmelerini isteyebilirsiniz.
Irkçı, nefret dolu ve saldırgan yorumlar dışında bir Google My Business profilindeki olumsuz yorumları ve derecelendirmeleri iptal edemezsiniz.

Google My Business hesabınızda işletmenizin bir fotoğrafı var mı?
Hedef kitleniz şirket fotoğraflarınızı, çalışan fotoğraflarınızı, ürün veya hizmet fotoğraflarınızı merak edecek. Bu anlamda Google My Business fotoğrafları bölümünden en iyi şekilde yararlanmanızı öneririz. Fotoğraf eklediğinizde, mümkün olan en yüksek çözünürlüğü ekleyebilirsiniz ve işinizi olumsuz etkilemezsiniz.

Önemli Not: İşletmenizi ziyaret eden veya işletmenizle ilgilenen kişilerin eklediği fotoğrafları analiz etmenizi öneririz. Bazen bu kişilerin işletmenize ait eklediği fotoğraflar işletmenizi olumsuz etkileyebilir.

İşletmeniz Facebook'un Rehber dizininde mi listeleniyor?
Ülkemizde son yıllarda kullanım oranı düşmüş olsa da halen çok sayıda okuyucu tarafından sevilen "Facebook Places" kategorisinde yer alması, rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.
Facebook konumu nedir?
Facebook yaptığı yeniliklerle beklentileri karşılayamasa da bu sefer iddialı bir yenilikle geldi. Bu yeniliğin adı “Facebook Places”…
“Facebook Places” hizmetinin birkaç temel amacı var. İlki, kullanıcıların fotoğraflarını etiketlemelerine izin verir. İkincisi, kullanıcıların nereye gittiklerini bildirmelerini sağlar. Üçüncüsü, çevredeki faaliyetlerden haberdar olmalarını sağlar. Bu uygulamanın kullanıma sunulması, iPhone uygulamasının başlatılması ve “Facebook Touch” sayfasının başlatılmasıyla başlayacak.
Kullanıcıların bulundukları ortamı ortama bildirmelerini, o anda yakındaki arkadaşlarının kim olduğunu öğrenmelerini ve ortamda gerçekleşen aktivite türünden haberdar olmalarını sağlayan bu uygulama, beklentileri karşılayacak türdendir.
'nin Facebook Places hizmeti ile akıllı telefon kullanıcıları Facebook'ta kimin, nerede ve ne yapacağını anlayabilecek. Basit bir örnek vermek gerekirse; Bir partide cep telefonunuzla fotoğraf çektiğinizde, Facebook hesabınıza yüklediğinizde ve fotoğraftaki kişileri etiketlediğinizde, bu kişilerin Facebook Places'te nerede olduğunu görebilirsiniz. Çok güzel bir uygulama olması beklenen Facebook Places uygulamasını sadece kendi listenizdekiler için kullanabileceksiniz.


İşletmenizin Zengin Snippet'leri var mı?
Google mühendisleri, zengin sonuçların günümüzde önemli bir SEO metriği olduğunu düzenli olarak belirtiyor. SERP'de işletmeniz için birden fazla sonuca sahip olmak, hedef kitlenizin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

Zengin snippet'ler nedir?
Zengin sonuçlar (zengin snippet'ler), bir arama yaptığımızda görünen sonuçların yan tarafındaki sonuçlar hakkında ek bilgiler içeren bölümlerdir. SEO açısından, diğer sonuçların aksine, "yıldızlar ve incelemeler" gibi bölümler daha fazla dikkat çeker ve daha yüksek tıklama oranına (TO) sahiptir.

Çalışma saatleri doğru mu?
saatlik çalışmanızın Google My Business'ta doğru bir şekilde listelenmesi gerekir. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri mesai saatlerini 7/2
açık olarak girmektir. Şirketinizin özel gün ve tatillerdeki çalışma saatleri de "Diğer çalışma saatleri" bölümüne girilmelidir.

Önemli Not: İşletmeniz gerçekten 7/2
açıksa aşağıdaki gibi işaretleyebilirsiniz. Mesajlaşma

Google My Business
hesabınızda mesajlaşmayı kullanmak elbette mümkündür ancak vaktiniz yoksa veya ziyaretçilerinizden gelen sorulara hızlı yanıt veremiyorsanız açın, "Mesajlaşma" bölümü olumsuz yansıyacaktır. senin üzerinde. Bu bölümü aktif olarak kullanıyorsanız, ziyaretçilerinizin sorularına hızlı yanıtlar verdiğinizden emin olun. Mesajlaşma özelliği çok dikkatli kullanılması gereken bir özelliktir.İş alanları doğru mu?
İşletmenizin hizmet verdiği bölgeleri Google My Business hesabınıza doğru bir şekilde girmeniz çok önemlidir. Hizmet vermediğiniz alanları işaretlerseniz, Google'ın algoritmaları bunları algılar ve işletme girişinizi cezalandırır.
Önemli Not: Google'a yanlış bilgi vermekten kesinlikle kaçınmalıyız. Google'ın algoritmaları bizden daha akıllı ve onları tespit edecek algoritmalara sahip…

Kısa ad al
Google Business profilinizin “Profil baş harfleri” bölümünden kısa bir ad alabilirsiniz. Bu şekilde, bağlantıyı işinizle ilgilenen kişilerle kolayca paylaşabilirsiniz.


Genel Bakış: “Şirket Hakkında”
Bu bölümü mutlaka doldurmanız gerekmektedir. Mümkünse, hedeflenen anahtar kelimelerinizi içeriğe spam içermeyen bir şekilde yerleştirebilirsiniz.Web sitenizin SSL sertifikası var mı?
Google My Business'ı optimize etmekle hiçbir ilgisi olmasa da, Google My Business profilinizi dolaylı olarak tanıtmak önemlidir. Siteniz bir SSL sertifikası ile yapılandırılmalı ve tüm alan adları 301. .htaccess yönlendirmesi ile tek bir alana işaret etmelidir ".

İşletmenizin Yelp sitesi var mı?
Yelp ülkemizde nadiren kullanılsa da özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde son derece yüksek kullanım oranlarına sahip bir sitedir. Yelp nedir? sayfasını inceleyebilirsiniz. Yelp ülkemizde yüksek bir kullanım oranına sahip olmasa da işletmeniz için bir Yelp profiline sahip olmak sizi rekabette öne çıkaracaktır.

Önemli Not: Yelp profilinizin etkisi çok azdır. Yukarıda listelenen tüm işlemleri yaptıktan sonra Yelp profilinizi oluşturmalısınız.

Ek Google My Business İpuçları
Müşterileriniz sizi ziyaret ettiğinde, mümkünse Google My Business profilinizi paylaşmak ve yol tarifi vermek ek bilgiler ekler. (Not: Bu kesin bilgi değildir, bu tartışmalı bir konudur.)
Backlink binasına Google My Business profil bağlantısı veya harita embed kodu eklemeden siz yapmazsınız. (Not: Bu kesin bir bilgi değildir, bu tartışmalı bir konudur.)
Sonuç
Genel olarak, Google My Business listelemenizi optimize ederken dikkat etmeniz gereken tek şey, "Hedef kitlenizi bilgilendirin ve hesabınızdaki tüm alanları doldurun. Google My Business profilinizi ziyaretçilerinize fayda sağlayacak şekilde

Google My Business hesabınızı nasıl optimize ettiğinizle ilgili makalemizi umarım beğenmişsinizdir. Eksik noktaları ve bu konudaki görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.
eline sağlık
 
Üst