makale Borsada verimli işlem yapabilmek

1) Hesabınızda yeterli miktarda para bulundurun. Hesap açmak ve işletmek için yeterli minimum miktarı karşıladığınızdan emin olun. Bazı platfomlar size direk avans vererek başlatırlar. Bu da bir pazarlama yöntemi tabi. Bu tür hesaplar için mevzuatın gerektirdiklerini de araştırarak yerine getirmelisiniz. Ve gelir vergisi veya olası başka vergilerin farkında olup hazırlıklı olmalısınız.

2) Anlık fiyatlara baktığınızdan emin olun. Unutmayın ki, piyasa çok hızlı değişir ve sizin baktığınız fiyat bir anda ‘önceki fiyat’ oluverir. Kendinize anlık fiyatlamaları gösteren servis platformu bulmalısınız. Bazıları fiyatları gecikmeli verir ve daha ziyade veri akışı odaklıdır. Bu sizin gibi bir trader için kabul edilemez, saniyelik değişimleri dahi gösterebilen bir hizmet almalısınız ki en iyi işlemi gerçekleştirebilesiniz.

3) Hisse senedi fiyatlarını ve grafiklerini okuyun: Hisse grafikleri, kağıtlarınızı değerlendirebilmeniz için harka bir yoldur ancak analizi zordur. Bu grafikleri nasıl yorumlamanız gerektiğine dair eğitim almalısınız böylece önceliklerinizi sıralayabilir ve en iyi kararı alabilirsiniz.

4) Ne zaman Alım – Satım yapacağınızı bilmelisiniz: Sağduyulu davranış, hisse senetlerini düşük seviyelerden almayı ve sonraki dönemde yüksek fiyattan satmayı gerektirir. Bu harika bir fikir olurdu ancak, fiyatların gelecekte yukarı gidip gitmeyeceğini bilmenin bir yolu yok. Daha iyi be metot ise, iyi bir momentuma sahip olan, ivme kazanmaya müsait hisseyi araştırmaktır

5) İyi bir satış ve makul bir alış fiyatınız olsun: Eğer mantıksız beklentileriniz varsa, Alım-satım işlemlerinizde zorlanacaksınız demektir. Mantıklı satış fiyatı nedir öğrenin ve piyasa değerinin üzerinde ya da aşağısında bir değer beklemeyin.

6) ‘Blue Chip’ hisselerle başlayın: Blue chip hisseler, çok iyi performans sahibi firmalara ait hisselerdir, batması, büyük düşüşler yasaması imkansız gibi görülen hisselere verilen isim ve piyasa tarafından da iyi işlem gördüğü bilinir. Bu hisseler, eğer henüz öğrenme aşamasındaysanız iyi hisselerdir. Bu tarz firmalar genelde çok büyük olurlar, marketi yönetirler. Bu hisselere genel olarak örnek verecek olursak, İş Bankası, Garanti gibi bankaların hisseleri ve büyük kuruluşların hisseleridir. Uluslar arası piyasalarda ise IBM, Johnson and Johnson, ve Procter and Gamble’ı örnek verebiliriz.

7) Romantizme kendinizi kaptırmayın. Filmlerde hep brokerların hızla ve ciddi şekilde ancak az bir kararlılık ve akılla zenginleştiğini görürüz. Problem şu ki, yatırım aynı zamanda şans gerektirir. Romantizme kapılmayınız lütfen ve kendinizi bir filmde zannedip, ilk yatırım yaptığınız yeni bir şirketin Microsoft’a dönüşeceğini düşünmeyin. Uzun vadede başarılı olmak istiyorsanız doğru kararlar almaya ve güvenli tercihler yapmaya gayret edin.

Personalize

Üst Alt
AdBlock algılandı

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Tabii ki, reklam engelleme yazılımı, reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AsBlockeri kapattım    hayır teşekkürler